Emlak piyasasında hareketlilik: Fiyatlar düşecek mi?

17 Eylül 2022

Emlak piyasasında hareketlilik: Fiyatlar düşecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu sosyal konut projesinin başvuruları başladı. Peki, hayata geçirilen bu proje ile satılık ev ve kira fiyatları düşer mi? Emlak piyasası nasıl etkilenecek? CNN TÜRK muhabiri Buse Deviren ve kameraman Ümit Sertabipoğlu, detayları ile konuştu.

14 Eylül tarihi itibariyle başvuruları başlayan sosyal konut projesi ile ilk etapta 250 bin konut yapılması hedefleniyor. Vatandaşlar alacakları 100 bin arsaya da kendileri ev yapabilecekler.

Çok uzun süredir artan kiralar ve yüksek fiyata satışa sunulan evler barınma sorununu ortaya çıkarmıştı. Peki, hayata geçirilen sosyal konut projesi bu konuya da çözüm olabilecek mi?

CNN TÜRK'e konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "Kesinlikle piyasaya etkisi olacak bunun. Şuandaki en büyük sıkıntı arz ve talep ilişkisi. Bakıyorsunuz piyasada talep çok, yeteri kadar inşaat yok, satılık yer yok. Vatandaşın kendi arsasına yapacağı konut ile bu 1 milyonu bulabilir. Bu ne demek bir anda 1 milyon talebin piyasadan çekilmesi demek. 1 milyon talebin çekilmesi de fiyatların gevşemesi düşmesi demek. Evet. Alternatifiniz çıktı. Devlet bunu yapıyor. Devlet vatandaşına destek oluyor. Bu da hem toplum psikolojisi açısından bir baskıya şu anki baskıyı azaltacak. Hem de dediğimiz gibi iktisadi yönden arz talep ilişkisini bir defa dengeye tutacak bir olay. Satılık ev arayan vatandaşlar yine bu yöne dönüp talebi azaltacak. Devlet ve özel sektör aynı zamanda vatandaş inşaata başlayıp arzı çoğaltacak. Bunun hepsini üst üste koyduğunuz zaman kesinlikle fiyatların düşeceği ve etkileneceği bir olay diye bakıyoruz" dedi.

Haber Yorumları