İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

9 Eylül 2022
İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

2 el araba alırken en fazla kaç km olmalı?

Özellikle dediğimiz gibi 200 bin km üzeri araçlarda problemlerin artık başlama ihtimalinin yükseldiğini belirttik ancak sağlıklı ve bakımları tam eksiksiz olarak yapılmış bir dizel motor 1 miliyon km ye kadar kullanılabilir.

1. Karar vermiş olduğunu Marka Modeli Öncesi araştırma Yapın.

Özellikle 2. el araç alınmadan önce alacağını marka ve modelin piyasa fiyatlarını iyice araştırma yaparak belirleyin. Kilometre durumu araç yıpranma payı ve hasar durumuna göre bir değerinin üzerinde olmamasına özen gösterin çünkü sizde aracı bir gün elinizden çıkarmak isteyeceksiniz ve satarken aynı durumlarla karşılaşmayın. Araç marka model ve fiyat orantısı belirlendikten sonra aracın kronik problemleri var mı, forum sitelerinden çok fazla bilgi sahibi olabilirsiniz, ayrıca daha önce bu aracı kullanmış bir tanıdığınız varsa onu arayarak ta bilgi sorabilir ve aracı aldıktan sonraki problemlerde daha çözüm üretebilir hala gelebilirsiniz. Aracın kendiniz için doğru marka ve model olduğuna karar vermiş iseniz artık ilanlara bakabilir ve belirlediğiniz aracın satıcısı ile irtibat haline geçebilirsiniz.

 

3. 5664 Tramer Kaydı, Hasar Durumu ve Kilometre Sorgulama

Satıcıdan bilgileri aldınız ve aracın durumu hakkında bilgi sahibi oldunuz, sıra geldi doğrulamaya aracın tramer sorgulamasını özellikle aracın şasi numarasında yapınız, çünkü az da olsa plaka değişikliğinde yanlışlıklar olabiliyor ve mağdur taraf olmayın. Kilometre sorgusu mutlaka yapın, muayenede işlenen kilometrelerden dolayı eğer ki bir problem var ise araç kilometre düşürülmelerine karşı bilgi sahibi olursunuz.

4.Araca Güneş Işığının Dik vurduğu bir Noktada Bakmayın.

3. maddeye kadar geldiniz ve alacağınız aracı artık görmeye geldi. Satıcı ile buluşarak aracı mümkün olduğu kadar güneş ışığının dik vurduğu bir alanda incelemeyin. Neden mi ? aracın güneş ışığında parlamasından dolayı çizikleri ve hasarlı noktaların gözünüzden kaçma ihtimaline karşı daha gölge ama ışık alan bir alanda incelemeye özen gösterin. Bu sizi alacağınız aracı daha net görme imkanı yaratacak ve yanılmayacaksınız.

5. Aracı Özellikle yıkanmış ve Temiz olarak inceleyin.

Aracın temiz ve yıkanmış bir şekilde incelemeye dikkat edin. Hatta kirli ise ücretini siz ödeyin ama aracı yıkattırın ve bu şekilde incelemek istediğinizi satıcıya belirtin. Temiz bir araçta ayrıntıları daha net görecek ve hasarlı ve söylenmeyen bir nokta varsa dikkatinizi çekecektir, ve sizi ek maliyetlerden kurtaracaktır.

6. Araç dış incelemesini yakından ve elle yapın.

Araç incelemesinde özellikle yakın bir noktadan bakmaya dikkat edin. Araç üzerindeki hataları boya kalıntılarını vidalarındaki oynama ve izleri kapı kollarının kontrolleri, bagaj kontrolleri ve kaput üst ve alt kısımların temiz ve gözle net görülecek şekilde belli olmasına dikkat edin. Kaput açtığınızda aracı çalıştırın ve motor sesinde ekstra bir ses veya büyük bir titreme gibi durumlar var mı kontrol sağlayın. Sorgulama da çıkan değişen parçalar var ise o noktalara özellikle dikkat edin.

7. Araç ile Test sürüşüne Çıkın

Araç dış incelemeler sonrası satıcı ile beraber test sürüşüne çıkın. araç yol tutuşunda sallanmaması, direksiyon sallantısı, vites geçişlerini sert olmamasına, özellikle gözlemleyin. Araç içerisinde direksiyon yıpranması airbag ışığının yanması veya arıza veren herhangi bir nokta var mı bakın. Döşeme durumu iç trimler ve cam açma kapama tuş veya kolları sağlam mı dikkat edin. çünkü küçük gibi görünen bu parçaların maliyetleri yüksektir. Sunroof varsa düzgün bir şekilde açılıp kapanıyor mu ?

8. Ruhsat Motor ve Şasi Numaralarının doğruluğunu Kontrol Edin.

Tüm bu aşamaları geçtiniz ve aracı almaya artık yakınsınız mutlaka yapmanız gereken kontrol aracın şasi numarası ve motor numaraları ruhsat ile uyumlu mu kontrol sağlayın. Herhangi bir uyumsuzluk söz konusu ise kesinlikle aracı almaktan vazgeçin.

9. Son kontrol için aracı oto ekspertiz yaptırın.

 

Sıfır ve İkinci El Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Günümüzde hemen herkes ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceği bir araç satın almak istese de kendisine en uygun aracı seçme noktasında yetersiz kalabilir. Çünkü bir araç satın almadan önce unutulmaması gereken bir dizi detay bulunmaktadır. Peki sıfır ve ikinci el araç satın alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Eğer yeni bir araç satın almaya karar verdiyseniz göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli ayrıntılar olduğunu bilmenizde fayda var. Alacağınız aracı belirleyecek en önemli kriterlerden biri bütçe olsa da ne yazık ki ihtiyacınız olan bütçeye sahip olmanız, aradığınız aracı bulma noktasında yeterli olmayabilir. 

Bu doğrultuda araç satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda önceden fikir sahibi olarak pek çok konuda bilgi edinebilir, aracınıza çok daha hızlı ve sorunsuz bir biçimde sahip olabilirsiniz. 

Otomotiv sektörünün lider markalarından biri olan Tanoto ailesi olarak, bu yazımızda sizler için araba alışverişiniz sırasında dikkate almanız gereken noktaları sıralıyoruz. İçeriğimizde sözünü etmiş olduğumuz temel noktaları göz önünde bulundurarak hayalinizdeki gibi bir araca sahip olmanın keyfini çıkarabilirsiniz! 

Sıfır Araç Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Bir araç sahibi olmanın size pek çok konuda avantaj sağlayacağı bir gerçek. Fakat daha önce hiç araba satın almadıysanız hangi ayrıntıları unutmamanız gerektiğine dair yeteri kadar bilgi sahibi olmamanız da oldukça normal. 

https://satveyakirala.com/2/vasita

Haber Yorumları